Tescil Başvurusu

Başvuru aşamasından sonra Resmi Gazetede yayımlanır.İtiraz süresi 6 aydır.Tescil tarihi kesinleşen başvuruların 3 ay içinde ücreti ödenir ve belge alınır.

Koruma Kapsamındaki Sınıflar

Gıda,Tarım,Maden,El Sanatları Ürünleri,Sanayi Ürünleri

Coğrafi İşaret Tescili

Menşe Adı:Bir ürünün tüm veya temel özellikleri bu bölgeye yönelik beşeri/doğa faktörlerden meydana gelmiş olması, üretilmesi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamı ile bu bölge sınırları kapsamında gerçekleşmesi halini belirtir.

Mahreç İşareti :Ürünün üretiminde bulunulması, işlenmesi ve diğer işlemlerinden minimum birinin, sınırları kararlaştırılmış coğrafi bölgede yapılması zorundaysa bu hususta yer alan işaretlerdir.

Yabancı Ülke Kaynaklı Başvurular

Uluslararası anlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla,yabancı ülke kaynaklı coğ işaret başvurularında Kanun hükümleri uygulanır.

Coğrafi İşaretlerin Tescil Hakları

Koruma süresi başladığında süresiz uzatılabilir.Tüm hakları devredilebilir.Tescilli amblemin tüketiciyi yanıltıcı biçimde kullanılmasını önler.

Coğrafi İşaret Denetimi

Denetimin yapılabilmesi için müracaat sırasında müracaatta bulunan kişinin coğrafi işaret koruması hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin madde 20 uyarınca ürünün kendisinin içinde yer almadığı bir denetim komisyonu talep edildikten sonra bu komisyon tarafından düzenli şekilde kontrolleri gerçekleşektir. Denetim komisyonu, denetim raporlarını 10 senede bir Enstitü’ye arz eder. Denetim raporu arz edilmeyen coğrafi işaret tescillerinin iptal işlemi gerçekleşecektir.

Referanslar

Bizimle çalışmak için daha fazla zaman kaybetmeyin

Çağ Patent ile çalışmaktan mutluluk duydum.Hızlı ve kesintisiz desteğiniz için teşekkürler.

Özgür ULUÇAY, Menulux Ltd. Şti.

7 Marka Tescili işlemimde de tercihim Çağ Patent oldu. Hizmetleri için teşekkür ederim.

Muhammed Eren, Okyanus Reklam Ltd. Şti.

Çağ Patent üzerinden markamızı tescil ettirdik. Her soruya uzman ve hızlı yanıtlar sağlayarak bize gayet iyi destek oldular. Kolay iletişim kurabileceğiniz, sizi yarı yolda bırakmayacak ve işin uzmanı bir ekip arıyorsanız kesinlikle öneriyoruz.

Can BENGİSU, Reaktif Dijital Ltd. Şti.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

×