Hibe desteği nedir ve devlet teşviklerinden nasıl faydalanılır?

Hibe nedir?

Hibe kamu kuruluşları tarafından işletmelere, kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve yeni girişimcilere verilen geri ödemesi olmayan yani ‘’karşılıksız’’ ödenen paradır. Türkiye’nin ekonomisinin kalkınması, üretimin ve sektörlerin güçlendirilmesi, ihracat paylarının artırılması amacıyla devlet, birçok alanda ve farklı birçok kurum aracılığı ile hibe destekleri sağlamaktadır.

Devlet teşviki nedir?

Devlet teşviki, bir ülkenin ekonomik büyümesi, kalkınması ve istihdamın artması adına yatırımcı ve girişimcilere yapılan yatırımlar olarak genellenebilir. Bölgenin gelişmesinde büyük bir ivme yaratan yatırımlar sonucu, ham madde, eleman, malzeme gibi ihtiyaçlar doğar. Dolaysıyla yatırım nerede yapıldıysa o bölgeye artı değer katar. İstihdam oluştuğundan işsizlik oranı azalır, ödenen vergilerle ekonomik kalkınma gerçekleşir. Bu nedenle de devlet, yatırımcı ve girişimcilere “hibe” vererek destek olur.

Hibe programlarına başvuru koşulları nelerdir?

Herhangi bir kuruma hibe destekleri konularında başvurmanız için yeni kurulmuş bir işletme olmanı, kurulu bir işletme iseniz üretim yapıyor olmanız, üretim yapıyorsanız gelişmeye yönelik projelerinizin söz konusu olması, ihracatınızı artırmak için yurt dışına yönelik faaliyetlerde bulunmanız beklenir. Bu kurumlar, yüzde 70’lere varan hibe desteğini ilgili proje çağrılarında veya programlar kapsamında sağlıyor.

Devlet teşviklerinden nasıl faydalanılır?

hibe ve kredi veren özel ya da devlete bağlı pek çok kurum ve kuruluş mevcut. Geri ödemesiz hibe desteği veren kuruluşlar alanları bakımından farklılık gösterdikleri gibi destek oranları da değişebilmektedir. Bu kurumların başında; tarım ve kırsal kalkınma alanında TKDK, Kalkınma Ajansları; Girişimcilik, AR-GE-üretim ve ihracat konularında ise KOSGEB, TÜBİTAK, Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı gibi kurumları sayabiliriz.

Destek alabileceğiniz kuruluşlar

Türkiye’deki çeşitli kamu kurum/kuruluşları tarafından sunulan, yatırıma yönelik destek, hibe, kredi ve teşvik desteklerinin ihtiyaca göre KOBİ’lerin ve girişimcilerin hizmetine sunuyoruz.

KOSGEB

TÜBİTAK

KALKINMA AJANSLARI

Referanslar

Bizimle çalışmak için daha fazla zaman kaybetmeyin

Çağ Patent ile çalışmaktan mutluluk duydum.Hızlı ve kesintisiz desteğiniz için teşekkürler.

Özgür ULUÇAY, Menulux Ltd. Şti.

7 Marka Tescili işlemimde de tercihim Çağ Patent oldu. Hizmetleri için teşekkür ederim.

Muhammed Eren, Okyanus Reklam Ltd. Şti.

Çağ Patent üzerinden markamızı tescil ettirdik. Her soruya uzman ve hızlı yanıtlar sağlayarak bize gayet iyi destek oldular. Kolay iletişim kurabileceğiniz, sizi yarı yolda bırakmayacak ve işin uzmanı bir ekip arıyorsanız kesinlikle öneriyoruz.

Can BENGİSU, Reaktif Dijital Ltd. Şti.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

×