Marka nedir ?

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Marka Tescili nedir ve nasıl yapılır ; Uluslararası hukuk kurallarının da hemfikir olduğu gibi marka tescili,herhangi bir markanın,ürünün ya da hizmetin ilk kim tarafından düşünüldüğünü ve koruma altına alındığını gösteren belgedir.

1-Marka Başvurusu; Markanın müsaitliği kontrol edilir , gerekli evraklar ve logonun hazırlanması ile başvuru sağlanır. 2-Süreç Değerlendirme; Marka başvurusu benzerlik araştırmasını tamamlayan markalar,2 ay süreyle bültende yayınlanır. 3-Tescil Belgesi; Yayın süresini tamamlayan markalar,belge ücretinin ödenmesine istinaden tescil belgesi düzenlenir.

*Hukuki koruma sağlar *Tescilli markanın rekabet gücü ve itibarı yüksektir *Kalite belgeleri almak için marka tescil belgesi veya başvurusu gereklidir *Belirlenen bedel karşılığında devredilebilir,lisans verilebilir *Markanızın tüm faaliyet alanınızda korunmasını sağlar *Taklitlerinin ithalat ve ihracatının engellenmesini sağlar

• Başvurusu yapılacak markanın logo, amblem, yazı karakteri, etiketi veya ambalaj örneği • Tüzel kişilikler için tam ticari ünvanı, açık adresi ve vergi dairesi/numarası (vergi levhası) • Gerçek kişiler için TC kimlik numarası (kimlik fotokopisi) • Markanın temsil ettiği malların veya hizmetlerin listesi (marka sınıf seçiminde kullanılacaktır.) • Sözleşme ve Vekaletname (Vekaletname noter onayı gerektirmemektedir.) • Marka tescil belgesi için ödenen başvuru harcı dekontu.

Marka tescil işlemlerinin sonuçlanması ortalama 5 ila 8 aydır. Türk Patent Enstitüsüne eksiksiz olarak yapılan marka başvuruları veri giriş, mal ve hizmetlerin kodlanması, arama ve inceleme aşamalarından sonra red için herhangi bir neden bulunmaması halinde iki ay süre ile Resmi Marka Bültenin 'de yayınlanır.

Marka tescilinde koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıl sürmektedir.Bu sürenin tamamlanmasına 6 ay kala yenileme yapılmaktadır. Süre içerisinde yenileme yapılan dosyanın sonraki 10 yıl için tescil hakkı devam edecektir.

İletişime Geçin